Warszawa na niepogodę

Warszawa na niepogodę

Podróżowanie gdy pada deszcz? Śnieg? Lepiej odłożyć. Lepiej zostać w domu. Prawda? Dla niektórych na pewno. Innym nie robi różnicy czy leje czy nie. A przeciętny człowiek ma dylemat. Nam też pogoda nie raz popsuła plany. Ważne, żeby mieć alternatywę. Gdy plucha na zewnątrz, można przecież znaleźć ciekawostki wewnątrz. Dzisiaj parę pomysłów na takie alternatywne zwiedzanie Warszawy.

Warszawa w deszczu

Stolica Polski oferuje wiele możliwości nawet, gdy pogoda zawodzi. Na początek polecam przede wszystkim Muzeum Powstania Warszawskiego. Założone z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Polsce. Każdy kto interesuje się historią znajdzie mnóstwo informacji dla siebie. A kto się nie interesuje, także nie będzie się nudził. Wewnątrz poczujemy prawdziwy klimat powstańczej Warszawy. Zniszczone mury, niemieckojęzyczne obwieszczenia, huk samolotów i eksplodujących bomb dodają ekspozycji wiarygodności i przenoszą zwiedzającego w czasie. Ciekawostką jest też przeprawa kanałem. Dokładnie tak, jak przeprawiali się przez miasto powstańcy.

Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego

Dla dzieci i dorosłych

Kolejnym punktem na mapie deszczowej czy śnieżnej Warszawy jest Centrum Nauki Kopernik. Zabawa dla dorosłych i dzieci gwarantowana. I nie tylko zabawa, bo przecież Centrum Kopernik to przede wszystkim nauka. Najmłodsi (i ci starsi też) dowiedzą się tu m.in o tym jak funkcjonuje ludzki organizm, dlaczego balon wznosi się w powietrze, lub jak rozprzestrzenia się dźwięk. I wiele, wiele więcej, a wszystko w bardzo przystępnej i momentami zabawnej formie. W „Koperniku” można spędzić i cały dzień, a atrakcji nie zabraknie!

Jeżeli pogoda ciągle nie dopisuje, polecam także Fotoplastikon. Urządzenie do oglądania zdjęć w trójwymiarze, stoi w budynku przy Alejach Jerozolimskich już ponad 100 lat! Przy dźwiękach muzyki z lat 20. ubiegłego wieku, możemy podziwiać widoki przedwojennej Warszawy. I nie tylko, bo wszystko zależy od aktualnej ekspozycji. No i dotrze tu do nas jak bardzo naciągają nas kina na „nowoczesną” technologię 3D.

Jest także odnowione Muzeum Narodowe. Ktoś w końcu doszedł do wniosku, że „wyjście do muzeum” młodzieży kojarzy się z nudą i pantoflami i zmodernizował wnętrza oraz ekspozycje. Jest więc trochę interaktywnych bajerów, kino czy warsztaty. No i bilety dla dzieci i młodzieży za złotówkę. A miłośników polskiej historii i sztuki chyba nie trzeba namawiać.

Dla tych pierwszych jest także nowoczesne Muzeum Historii Żydów, którego ekwilibrystyczny gmach przebija pocisk. Równie ciekawe z zewnątrz jak i wewnątrz.

Do teatru

Pod wieczór, gdy wciąż zimno na dworze, można zawsze wybrać się do jednego z warszawskich teatrów. Polecam zwłaszcza teatr muzyczny „Roma„, którego spektakle są jedyne w swoim rodzaju. Naprawdę pobudzają wyobraźnię.

A jak nie straszny wam mróz, to warszawskie Łazienki w zimie są piękne! I w dodatku prawie puste!

I co? Nawet w zimie czy deszczu Warszawa da się lubić?

Łazienki królewskie zimąŁazienki królewskie zimą
Łazienki Królewskie w Warszawie zimą


Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.