Góry Stołowe dla każdego

Góry Stołowe

Zastanawiacie się gdzie wyskoczyć na wydłużony weekend? Chcecie spędzić czas w ciszy, na łonie natury? Polecamy Góry Stołowe – o każdej porze roku i dla każdego. Poniżej znajdziecie propozycję kilkudniowego wypoczynku, którą można swobodnie modyfikować w zależności od zainteresowań. Proponujemy miejsca zarówno dla aktywnych jak i tych, co robią sobie częste przerwy na kawę.

Każdy dzień pobytu w Sudetach Środkowych można spędzić zarówno na aktywnym wypoczynku na szlakach, jak i spokojnym zwiedzaniu pobliskich atrakcji, miasteczek, uzdrowisk.

Pierwszy dzień proponuję zacząć od Skalnych Grzybów. Pojedynczych skał, które przybrały dziwaczne formy grzybów większych i mniejszych. Szlak jest bardzo łatwy i przyjemny. Plątając się po ścieżkach wśród gęstego lasu co chwilę pojawiają się wspomniane skały „jak grzyby po deszczu”. Do Skalnych Grzybów można dostać się niebieskim szlakiem z Wambierzyc lub żółtym z Batorowa. W samych Wambierzycach warto się zatrzymać, by zwiedzić Dolnośląską Jerozolimę, czyli barokowy kościół wraz z rozsianymi na okolicznych wzgórzach kaplicami drogi krzyżowej.

Skalne Grzyby w Górach StołowychSkalne Grzyby
Skalne Grzyby

Po południu można pojechać do Polanicy-Zdroju. W naszym subiektywnym rankingu jest na najładniejsze miasteczko w Kotlinie Kłodzkiej. A z pewnością najprzyjemniejsze z tutejszych „zdrojów”.

W kolejny dzień czekają na nas następne atrakcje, a wśród nich najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Niewysoki, liczy zaledwie 919 m n.p.m. jednak niezwykle malowniczy. Najszybszą i najprostszą trasą jest szlak żółty z Karłowa. Zarówno z drogi, jak i z wioski rozciąga się piękny widok na szczyt. Aby go zdobyć trzeba pokonać 665 schodów. Dalej pozostaje tylko podziwianie widoków i przeciskanie się przez skalne szczeliny, schodząc z „Nieba” do „Piekła” i z powrotem. Wstęp na Szczeliniec Wielki jest płatny. Bilet normalny to koszt 7 złotych.

Szczeliniec WielkiSzczeliniec Wielki

Kolejne miejsce jakie polecamy to Błędne Skały. Słynna atrakcja, w której możemy zgubić się w skalnym labiryncie, leży niedaleko Szczelińca. Jeździ tam z Polany Imka co pół godziny autobus, można też wjechać własnym autem (co pół godziny) lub po prostu wybrać się na niewymagający spacer niebieskim szlakiem z parkingu. Zdecydowanie polecamy ten ostatni sposób.

Błędne SkałyLabirynt Błędnych Skał
Błędne Skały

Wieczorem na kolację proponujemy Duszniki-Zdrój lub Kudową-Zdrój. W tej ostatniej szczególnie ciekawą atrakcją jest Kaplica Czaszek w Czermnej, wyłożona szczątkami ofiar wojen i epidemii. Wstęp do kaplicy z przewodnikiem, koszt 5 zł.

Największą według nas atrakcję zostawiamy na koniec. Adršpach czyli czeskie skalne miasto zapiera dech w piersiach. Kilkugodzinny spacer wyznaczonymi trasami prowadzi nas wzdłuż jeziorka, pomiędzy różnymi ogromnymi formacjami skalnymi, jak i kamiennymi bramami. Na szlaku mijamy wodospady, a dla zainteresowanych są wycieczki łódkami. Droga powrotna jest bardziej wymagająca, ponieważ wiedzie stromymi schodami na kilka skalnych szczytów. Bez dwóch zdań widoki są warte każdego wysiłku.

Adršpach skalne miasto

Adrszpaskie Skały

Dla osób podróżujących z dziećmi ważna informacja. Można śmiało robić trasę tylko po płaskim terenie, gdzie bez problemu popchniemy wózek z brzdącami. Ścieżki są bardzo dobrze przygotowane.

Trzy dni w Górach Stołowych wystarczą, warto jednak po drodze zwiedzić także Kłodzko. Niewielkie, lecz urocze i o dużym znaczeniu historycznym miasto, od którego nazwę wzięła cała Kotlina.

Niedaleko znajduje się także ciekawa kopalnia złota w Złotym Stoku. Atrakcja zwłaszcza dla młodszych, ale starsi też będą zaciekawieni.

No i na koniec jest Lądek-Zdrój. Słynne uzdrowisko, w którym podziwiamy dawną zabudowę na czele z pijalnią wód.

Dla bardziej aktywnych jest też Masyw Śnieżnika. No ale to już Śnieżnicki Park Krajobrazowy, inny park, inny masyw, może innym razem.

Nocleg w Górach Stołowych

Wśród ofert noclegowych w Górach Stołowych najwięcej jest pensjonatów, kwater prywatnych i pokoi do wynajęcia. We wszystkich miejscowościach w pobliżu Parku jest duży wybór, więc warto wybrać miejsce, z którego łatwo nam będzie się dostać na szlaki. My polecamy pensjonat Pod Mnichem w Wambierzycach. Niedrogo, schludnie i jest wszystko co potrzeba.Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.