Co zobaczyć w Bolonii?

Co zobaczyć w Bolonii

„Grassa” czyli tłusta, lub „dotta” czyli uczona. Takie przydomki nosiła Bolonia – miasto trochę niedoceniane i zawsze w cieniu Wenecji, Florencji czy Sieny. Pierwszy przydomek opisuje wspaniałe bolońskie jedzenie ze spaghetti a la bolognese na czele. Drugi to wspomnienie wielkich uczonych, którzy studiowali na tutejszym uniwersytecie. Są też inne powody, dla których trzeba odwiedzić Bolonię. Wizytę zdecydowanie ułatwiają linie Rynair, oferując bardzo tanie loty na lotnisko im.Giuseppe Marconiego. A co zobaczyć w stolicy regionu Emilia Romania? Oto moja propozycja.

1. Piazza Maggiore

Główny plac miasta jest świetnym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania. To tutaj skupia się życie i dzienne, i nocne. To przy tym placu znajdują się okazałe pałace, których w Bolonii jest bez liku, a wśród nich zajmujące centralne miejsce Piazza Maggiore – Palazzo del Podesta i Palazzo Re Enzo. Także przy placu znajduje się bazylika św.Petroniusza, a od placu odchodzą wąskie uliczki, po których warto się powałęsać i poczuć niezwykły klimat miasta.

Piazza Maggiore w Bolonii

2. Piazza Nettuno

Tuż obok Piazza Maggiore znajduje się mniejszy plac – Piazza Nettuno, który zdobi osobliwa Fontanna Neptuna. Fontanna zaprojektowana w 1563 roku przez Giambologniego przedstawia boga mórz i cztery postacie przedstawiające wielkie rzeki: Dunaj, Ganges, Nil i Amazonkę. Pod Neptunem umawiają się bolońscy studenci, tak jak krakowscy pod Adamem Mickiewiczem.

Fontanna Neptuna w Bolonii

3. Basilica di San Petronio

Fasada bazyliki św.Petroniusza ma wysokość 51 metrów i zdecydowanie dominuje na Piazza Maggiore. Budowę bazyliki rozpoczęto pod koniec XIV w. i miała to być największa tego typu budowla w całej Italii. Niestety ówczesna władza kościelna zniweczyła ambitne plany i bazylika nie została ukończona. Ślady po budowie widać jeszcze z tylu kościoła. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny i można ją zwiedzać w godzinach 7:30-13:00 i 14:30-18:00.

Bazylika San Petronio

4. Due Torri

Czyli Dwie Wieże. W średniowieczu Bolonia była pełna wież, które stawiały rody w wyścigu o palmę najpotężniejszego. W okresie szczytu znajdowało się ich w mieście nawet 170. Obecnie nie zostało wiele, a najsłynniejsze z nich to wysoka na 94 metry i smukła Torre Asinelli oraz bardzo krzywa Torre Garisenda. Tej drugiej nigdy nie ukończono, bojąc się, że się zawali. Ta pierwsza jest dostępna dla turystów. Pokonując wiele schodów można dostać się na jej szczyt i z góry podziwiać niezwykłą panoramę miasta – morze czerwonych dachówek.

Due Torri w Bolonii

5. Archginnasio

Według samych Bolończyków Uniwersytet Boloński jest najstarszy na świecie. Umowna data założenia to 1088 rok. Uczelnia w średniowieczu słynęła przede wszystkim ze studiów prawniczych, ale także z nauk wyzwolonych (filozofii, logiki i matematyki) oraz medycyny. Uczęszczał na nią m.in. Mikołaj Kopernik upamiętniony pamiątkową tablicą oraz popiersiem właśnie w Archginnasio, czyli najstarszą siedzibą uniwersytetu. Ciekawym miejsce jest tu tzw. Teatro Anatomico, w którym w XVII w. dokonywano sekcji zwłok. Obecnie Uniwersytet Boloński również cieszy się świetną renomą, a jednym z wykładowców jest Umberto Eco.

Uniwersytet w BoloniiSala do anatomii w Archginnasio w Bolonii

6. Santo Stefano

Ten niesamowity zespół świątyń znajdujący się przy Piazza Santo Stefano nazywany jest Nową Jerozolimą lub po prostu Sette Chiese (Siedem Kościołów). Zbudowany na ruinach pogańskiej świątyni, składał się z 7 osobnych kościołów. Obecnie zachowały się jedynie 4: ośmiokątny San Sepolcro z relikwiami św.Petroniusza, pochodzący z V w. Santi Vitale e Agricola, kościóły Crocifisso oraz Santa Trinita. Na dziedzińcu znajduje się misa, w której Poncjusz Piłat symbolicznie umył ręce – podobno…

Santo Stefano w BoloniiSanto Stefano w Bolonii

7. Piazza Santo Stefano

Przyjemny, trójkątny plac na wschód od Piazza Maggiore jest ulubiony przez studentów, którzy przesiadują na nim ucząc się, lub po prostu spotykając się z przyjaciółmi. Przy placu znajduje się opisany wyżej zespół świątyń Santo Stefano.

Piazza Santo Stefano w Bolonii

8. Santo Domenico

Pochodzący z XIII w. kościół jest schronieniem dla reliwkii św.Dominika, które spoczywają w okazałym marmurowym grobowcu ozdobionym przez samego Michała Anioła. Tuż obok kościoła znajduje się Museo di San Domenico, w którym można podziwiać renesansowe malowidła, relikwiarze, czy stalle.

Kościół San Domenico w Bolonii

9. Palazzo D’Accursio

Zbudowany przez rodzinę Accursio pałac zajmuje dużą część Piazza Maggiore i wygląda bardzo okazale. Od XIV w. jest siedzibą władz miejskich i przez to nazywany również Palazzo Communale. Co zwraca uwagę to ogromna rzeźba pochodzącego z Bolonii papieża Grzegorza XIII. Wewnątrz, oprócz urzędu, znajdują się także 2 muzea. Ciekawa jest też ogromna klatka schodowa zaprojektowana z myślą o koniach ciągnących wozy.

Palazzo D'Accursio w Bolonii

10. Ragù alla Bolognese

Być w Bolonii i nie spróbować słynnego sosu bolońskiego to grzech. To właśnie tutaj w średniowieczu powstał sos zwany ragù alla bolognese, czyli z mięsa mielonego z dodatkiem przecieru pomidorowego. Włosi dodają go przede wszystkim do lasagne, tortellini czy tagliatelle. Bynajmniej nie do spaghetti! Nie polecę żadnej konkretnej restauracji, gdyż jest ich całe mnóstwo i każda reklamuje się własnym sosem bolońskim.

Tagliatelle with Ragu alla BologneseŹródło: Naotake Murayama, Flickr

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.