Cabo da Roca: Na krańcu świata

Cabo da Roca

Koniec. Dalej nie ma już nic. Woda. Przestrzeń… no i tłum ludzi, którzy ustawiają się w kolejce, aby zrobić sobie zdjęcie przy tablicy ze współrzędnymi. Cabo da Roca, 38°47 Norte, 9°30 Oeste, najdalej wysunięty na zachód kraniec Europy. „Gdzie kończy się ląd, a morze zaczyna.”

Położony zaledwie 40 kilometrów od Lizbony przylądek Roca od wieków rozpala wyobraźnię miłośników przygód. Sama świadomość przestrzeni skłania do kontemplacji. I rzeczywiście można się tu poczuć trochę jak na krańcu świata… no może gdyby nie te tłumy turystów.

Jednakże wbrew temu co mówią liczne przewodniki, blogi i portale – jest sens jechać na Cabo da Roca. Dlaczego? Widoki są oszałamiające. Wybrzeże Portugalii w okolicach Lizbony jest bardzo malownicze. A tłumy? Wystarczy się trochę przejść, by je zgubić.

Cabo da Roca

Spacerując wzdłuż klifów uważajcie. Do morza jest z nich ponad 140 metrów, a ogrodzenie kończy się tam gdzie kończą się tłumy. Jakiś czas temu było głośno o śmiertelnym wypadku dwójki Polaków, którzy wyszli poza barierkę, aby zrobić sobie zdjęcie. Niestety mnóstwo ludzi ignoruje wszechobecne zakazy.

Oprócz wspomnianej już tablicy z przytoczonym cytatem portugalskiego wieszcza Luísa de Camõesa, na przylądku znajduje się także latarnia morska z 1772 roku. Z pewnością kojarzycie ją z fotografii i pocztówek. Jest także sklepik z pamiątkami, no i parking… z mnóstwem autobusów.

Nie ma tego złego. Przylądek Roca to miejsce warte odwiedzenia nie tylko przez kolekcjonerów wszystkich „naj”. No i stąd już blisko do Ameryki. Jedyne 5593 kilometrów…

Cabo da Roca
Widoki Cabo da RocaNajdalej wysunięty na zachód kraniec Europy

Jak dojechać do Cabo da Roca?

Zdecydowanie najłatwiej samochodem. Wypożyczaliśmy auto w Goldcar (mnóstwo haczyków i temat na osobny post) w Lizbonie. Stamtąd do Cabo da Roca jest 41 km autostradą A5, a potem drogami N9-1 i N247. Polecamy jednak wycieczkę przez Sintrę w jedną stronę, przez Cascais w drugą.

Można też jechać autobusem z Sintry. Autobus numer 403 do Cascais przejeżdża przez Cabo da Roca. Podróż trwa ok. pół godziny. Można też oczywiście w drugą stronę 🙂

Zdecydowanie więcej informacji znajdziecie na stronie infolizbona.pl.Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.