Ainhoa: Najpiękniejsza wioska Francji

Ainhoa najpiękniejsza wioska Francji

Położona u stóp Pirenejów baskijska wioska Ainhoa wita gości znakiem: „un de plus jolis villages de la France,” czyli „jedna z najpiękniejszych wiosek Francji.” Ciężko się z tą opinią nie zgodzić.

Urok tej miejscowości tworzą niezwykle barwne, częściowo drewniane domy. Podejrzewam, że w połączeniu z widokiem na Pireneje, musi to być niepowtarzalny spektakl. Podejrzewam, bo niestety podczas mojego pobytu, Pirenejów nie widziałem. Do wioski tej dojechaliśmy krętą drogą od północy, uciekając przed ulewą znad wybrzeża Atlantyku. Na nic się nasza ucieczka zdała. Kraj Basków okazał się równie deszczowy.

W krainie Basków

Dla niewtajemniczonych, Kraj Basków to nie tylko część Hiszpanii. Ten niezwykły naród, który mówi jeszcze bardziej niezwykłym językiem, zamieszkuje hiszpańsko-francuskie pogranicze i ciągle walczy o niepodległość. Najbardziej spektakularnie robi to ETA – baskijska organizacja terrorystyczna. Ale o terrorystach i niepodległości Basków może kiedyś w osobnym poście.

Ainhoa, w każdym razie, stanowi wyjątkowy okaz baskijskiej kultury i odrębności. Na każdym kroku starałem się odczytać nazwy ulic i przeróżne napisy. W tym regionie są one dwujęzyczne, a język baskijski nijak nie dał się zrozumieć.

Więcej: http://www.ainhoa-tourisme.com/

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.